5 idejas pašdarinātām Ziemassvētku kartiņām

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa tās saņēmējiem būs īpaši mīļa un sirsnīga, turklāt tās var veidot praktiski jebkurā vecumā. Protams, jāizvēlas vecumam atbilstoši materiāli un tehnikas, bet rezultāts jebkurā gadījumā būs lielisks. Arī mūsu mājās jūtama Ziemassvētku tuvošanās, tāpēc rudenīgos vakarus izlēmām veltīt Ziemassvētku kartiņu izgatavošanai.

Šajā gadījumā galvenais mākslinieks ir bez 5 minūtēm trīsgadnieks, sekojot manām jeb mammas idejām. Mēs šādas kartiņas gatavojam pirmo gadu, bet domāju, ka šādu tradīciju ievērosim arī turpmāk.

Šeit minētās idejas var īstenot dažādu vecumu bērni un, protams, arī pieaugušie. Pie katras mūsu pašdarinātās kartītes arī piebildīšu, kādas varētu būt iespējamās modifikācijas.

Tā kā kartiņu gatavošanas brīdī ir lokdauns un uz veikalu gluži aizskriet nevar, izmantojām tikai visus tos materiālus, kas atrodami mājās – dažādas lentes, aplikācijas papīru, līmi, dāvanu maisiņus, krāsas u.c. Protams, normālā situācijā arsenāls tiktu papildināts ar spīguļiem, pielīmējamām actiņām un citiem labumiem, bet, manuprāt, izdevās tīri labi arī ar to, kas bija pieejams (un te mums laikam paveicās, ka šis un tas bija iekrājies 😊).

Ja gatavojat kartiņas tuvāk pašiem svētkiem, radošo gaisotni lieliski papildinās Ziemassvētku dziesmas, kā arī atbilstoši izdekorēta māja. Mēs šogad iztikām bez tā visa, bet nākamajos gados viss vēl ir priekšā.

Nu ko, ķeramies klāt.

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar sniegavīriem

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar sniegavīriem
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar sniegavīriem

Kartiņai par pamatu ņēmām zilu aplikācijas papīra lapu, ko pārlocījām uz pusēm. Tā kā šajā vecumā izgriezt apļus vēl ir nedaudz pa sarežģītu, sniegavīru bumbas taisījām no vates plāksnītēm. Un, iespējams, tā par ir interesantāk, jo vate piedot kartiņai tekstūru. Sniegavīri cienīgi tiek pie sarkana aplikācijas papīra cepurēm, ko rotā pie kāda dāvanu pušķa atrasta zelta stieplīte. Savukārt sniegavīru šalles tiek izveidotas no latviska raksta lentes. Aplikācijas papīra burkāni un acis un ar marķieri piezīmētas detaļas. Kartiņa gandrīz pilnībā ir bērna darbs, prasot palīdzību tikai pie sīkajām detaļām – sejas un pogām.

Iespējamās modifikācijas:

  • Aizpildīts fons – uzzīmētas vai uzlīmētas sniegpārsliņas vai zvaigznītes, uzzīmēts vai uzlīmēts pamats;
  • Izmantoti citi materiāli – filca cepures, šalles, papīra sniegavīri; sniegavīru bumbas iespējams veidot arī no vates pikučiem (nevis plāksnītēm);
  • Citas izvēlētas krāsas un materiāli atbilstoši gaumei un pieejamībai.

Pašdarināta kartiņa ar Ziemassvētku egli

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku egli
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku egli

Kartiņas pamatā izmantots aplikācijas papīrs – gaiši zaļš fons un tumšāk zaļa eglīte. Es uzvilku līnijas, lai veidotu eglītes trīsstūrus, bet griešanu atstāju meitas ziņā, jo tas viņai šobrīd ļoti patīk (un parasti arī sanāk diezgan labi – vismaz taisnās līnijas). Pēc trīsstūru izgriešanas meita tos arī pati pielīmē, klausot norādījumiem, kur līmēt. Tā kā eglītes dekorācijām neko citu atrast nevarējām, izmantojām gabaliņos sagrieztas dāvanu lentas un vienu gatavu banti no kāda iepriekš iegādāta komplektiņa. Lai gan man personīgi prasās pēc kādām košākām krāsām, jāsaka, ka nemaz nav slikti.

Iespējamās modifikācijas:

  • Izgatavot eglīti no filca vai cita auduma;
  • Dekorācijām izmantot citus materiālus – gliterus, aplikācijas papīra bumbas, zīmētas dekorācijas;
  • Aizpildīt fonu – ar sniegu, zvaigznītēm vai pat kādu dzīvnieka zīmējumu / aplikāciju, kas paslēpies aiz eglītes.

Nedaudz vēlāk izveidojām arī divu augstāk minēto kartīšu kombināciju – mazāku egli ar 1 sniegavīru. Lai kartiņas nedaudz atšķirtos, šoreiz eglei nelīmējām spīguļus, bet gan ar pirkstiņkrāsām salikām “bumbas”. Te noteikti var izmantot arī citas krāsas. Diemžēl mūsu krāsas bija palikušas sausas, un ar balto un sarkano krāsu, kas šeit iederētos, nekas nesanāca. No atrasta dāvanu papīra izgriezām arī sniegpārsliņas, lai aizpildītu kartiņas tukšo daļu. Savukārt sniegavīra cepures maliņu veidojām no plēstas vates plāksnītes.

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku egli un sniegavīru
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku egli un sniegavīru

 

Pašdarināta kartiņa ar dāvanu kastēm

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar dāvanu kastēm
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar dāvanu kastēm

Iespējams, šī bija vienkāršākā kartiņa no visām. Viss, kas nepieciešams, ir aplikācijas papīrs, dāvanu papīra gabaliņi vai dāvanu maisiņi, kā arī dekoratīvas lentas.

Par pamatu ņēmām sarkanu aplikācijas papīra lapu. No lietotiem dāvanu iesaiņojuma papīriem izvēlējāmies tos, kas mums vislabāk patika, un izgriezām 3 dažādu izmēru kvadrātus. Griezējs bija meita pati, man bija tikai jāsavelk līnijas un jāpietur papīrītis. Lielāko kvadrātu līmējām kartītes centrā, savukārt mazos – vienu otram blakus kartītes apakšā. Tad izvēlējāmies atbilstošākās dāvanu lentes – zelta un sarkanā krāsā. Veiksmīgā kārtā mums ir iekrājušās dažas gatavas bantes (šī nav reklāma, bet, starp citu, Floras piparkūku iesaiņojumam ir foršas bantītes, ko vēlāk var izmantot citiem nolūkiem), un tikai sarkano sanāk uzsiet no jauna. Ar to arī kartiņa ir pabeigta.

Iespējamās modifikācijas:

  • Dāvanu kastēm iespējams izmantot arī parastu aplikācijas papīru vai cita veida papīru;
  • Bantīšu vietā virs kastēm var likt arī lentu skruļļus, salvešu vai kreppapīra pušķus u.tml.
  • Lielāki bērni un pieaugušie kastes var veidot trīsdimensionālas, t.i., izgriezt sarežģītākas figūras un iezīmēt papildus kastes skaldnes; attiecīgi papildus skaldnēs jāielīmē arī dāvanu lenta;
  • Noformēts fons kartītes augšpusē – aplikācijas, uzzīmēts vai īsts egles zariņš, zvaigznītes, rūķis vai kas cits, kas aizpilda vietu.

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar svecēm

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar svecēm
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar svecēm

Šīs kartiņas izgatavošanas tehnika patiesībā ļoti līdzinās iepriekšējai. Viss, kas ir nepieciešams, ir aplikācijas un/vai dāvanu papīrs, ko mūsu versijā papildina baltas salvetes.

Kartiņas pamatā ir aplikācijas papīrs, uz kura uzlīmēti 3 dažādu krāsu taisnstūri; mūsu gadījumā no dāvanu un dzeltenā aplikācijas papīra. Krāsas, protams, var būt jebkuras citas. Ieteicams taisnstūrus nelīmēt pie pašas kartiņas malas, lai atstātu brīvu vietu papildus noformējumam. Kad sveču pamati ir sazīmēti, atliek pievienot liesmiņas. Mums tās tapa no zelta krāsas dāvanu papīra.

Sākotnēji bija ideja, ka zem svecēm būs no zaļa papīra veidotas “skujiņas”. Bet, tā kā jau fona aplikācijas papīrs ir zaļš, šo domu atmetām. Izskatot pieejamos materiālus, izlēmām, ka mūsu sveces stāvēs sniedziņā. Tas šoreiz tapa no baltas, burzītas salvetes gabaliņiem.

Iespējamās modifikācijas:

  • Sveces noteikti var arī zīmēt, veidot no filca, izgriezt no vienkrāsaina papīra u.tml.
  • Zem svecēm kā pamatu var veidot egles zariņus – pielīmēt īstu zariņu, veidot to no aplikācijas vai uzzīmēt. Pamats var būt arī cits – vates sniedziņš, aplikācijas šķīvītis utt. Tikpat labi vienkāršākos variantos var iztikt arī bez atsevišķa pamata.
  • Var aizpildīt pārējo kartiņas fonu – ar zvaigznītēm, sniedziņu u.tml.

Pašdarināta kartiņa ar Ziemassvētku vecīti

Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku vecīti
Pašdarināta Ziemassvētku kartiņa ar Ziemassvētku vecīti

Ja iepriekšējo kartiņu dizainu centos izdomāt pati, tad šis ir nošpikots no Pinterest. Sākotnēji par šīs kartiņas izveidi šaubījos, jo baidījos, ka nepilnu trīs gadu vecumā nebūs tik daudz pacietības. Bet tomēr izlēmām mēģināt.

Šajā gadījumā par pamatu kalpo sarkans aplikācijas papīrs, un no citas sarkana papīra loksnes ir izgriezts trīsstūris jeb cepure. Tā tiek pielīmēta pašā kartiņas augšā. Pēc šī darbiņa ķērāmies pie baltās cepures malas veidošanas. Ņēmām parastās kosmētiskās salvetes, sadalījām pa slāņiem un saplēsām mazākos gabalos. Katrs no tiem tika saburzīts un pielīmēts. Šāda veida darbiņš ir ļoti ieteicams mazajiem pirkstiņiem, jo attīsta smalko motoriku. Tieši šī daļa mani sākumā uztrauca, jo jāplēš, jāburza un jālīmē ir diezgan daudz. Bet jau iepriekšējās kartiņas veidošanā sapratu, ka meitai tas tīri labi patīk, un arī tagad viņa ļoti pacietīgi darbojās, un neliels apnikums uznāca tikai uz “bārdas beigām”.

Pēc cepures malas uzlīmēšanas zem tās ielīmējām gaišu, bēšīgu četrstūri. Tas mums ļoti veiksmīgi bija palicis no citiem darbiņiem. Bet te noteikti der arī gaiši rozā, gaiši dzeltens, gaiši oranžs vai līdzīgas krāsas. Šoreiz ar smalkākajiem darbiņiem – actiņu un deguna apļu izgriešanu – palīdzēju es, bet pielīmējām kopīgi. Pēc tā atkal var ķerties pie baltās salvetes plēšanas un burzīšanas, un jāsalīmē Ziemassvētku vecīša bārda. Kad visa bārda salīmēta, var apskatīt, vai kaut kur kāds pikucītis netrūkst un aizpildīt tukšās vietas.

Un tad jau paliek tikai josta un bumbulis. Gan jostai, gan sprādzei es savilku līnijas, bet grieza meita pati. Pie sprādzes nedaudz piepalīdzēju, pārlokot papīru uz pusēm un pieturot, kamēr meita pa līnijām grieza. Bumbuļa pamatni no balta papīra izgriezu es. Sapratu, ka aplīmēt ar mazām salvetes piciņām mums nebūs pacietības, tāpēc tika saburzīta un pielīmēta viena vesela salvete.

Man liekas, ka mums izdevās ļoti labi 😊

Iespējamās modifikācijas:

  • Šis drīzāk būs ieteikums – cepurei izmantot sarkanu kartonu vai izmantot kādu stingrāku pamatni, jo citādāk pēc bumbuļa pielīmēšanas cepure neturas stingri.
  • Cepuri var aplīmēt ar filcu, gliteriem vai pat izmantot gatavu rūķa cepurīti.
  • Gan cepures malu, gan bārdu var veidot no vates. Iespējams, piemērotākā būs vate, kas jau nāk “pikučos”, bet noteikti var izmantot arī vates plāksnītes vai plēst vati pa gabalam.
  • Arī jostu var veidot no filca vai papildus izdaiļot, piemēram, ar zelta krāsas sprādzi.
  • Ziemassvētku vecīša sejai acis var nelīmēt no papīra, bet gan izmantot gatavās nopērkamās actiņas. Papildus var piezīmēt vai pielīmēt brilles.

Šīs ir tikai dažas idejas, ko kopīgi īstenot, aizpildot vakarus pirms svētku sezonas. Kā jau iepriekš minēju, mēs bijām ierobežotas materiālu izvēlē (tikai tas, kas ir mājās 😀 ), tādēļ kartiņu dizains ir atbilstošs tiem. Bet iespēju ir daudz, daudz vairāk. Nav nekāds noslēpums, ka Pinterest un internets kopumā ir ideju pārbagāts. Atliek izvēlēties tikai savai gaumei, iespējām un prasmēm atbilstošāko, un sirsnīgs apsveikums būs gatavs. No vienas puses, mums pat šādi bija vieglāk, jo nebija jāizvēlas no visiem plašajiem variantiem. Varējām uztaisīt tikai to, kam ir atbilstoši materiāli.

Vai arī jūsu mājās ir līdzīga tradīcija?

Tevi varētu interesēt arī šie raksti: