Iepriekš, iespējams, jau izlasīji par Latvijas egles pārstādīšanu un sudrabegles podā pārstādīšanu, bet, ja šogad esi izvēlējeis Nordmann egli podiņā, noteikti izlasi šo rakstu.
Par Nordmann eglēm rakstījām jau iepriekš, tāpēc šoreiz pastāstīsim tieši par šo eglīšu audzēšanu un pārstādīšanu.
Nordmann egles podos
Mūsu piedāvātās Nordmann egles podiņos ir ar pilnu sakņu sistēmu, jo tās nav raktas no audzētavas un iestādītas podā, bet gan podiņā audzētas jau no paša sākuma. Lai eglēm podiņos netrūktu vietas, tās katru gadu tiek pārstādītas lielākos podos.

Tā kā egles aug podiņā, tās nav iespējams izaudzēt ļoti lielas. Lielākiem kokiem saknēm var sākt pietrūkt vietas un tāpēc eglīte vairs neaug kupla un simetriska. Tādēļ mūsu piedāvājumā ir Nordmann egles podos līdz 1.40m garumam (ieskaitot podiņu).
Ja eglīti svētku laikā paredzēts turēt telpās, to pie istabas temperatūras jāradina pamazām, novietojot pēc iespējas tālāk no jebkādiem apkures un sildelementiem.
Laikam, ko eglīte pavada telpās, vajadzētu būt pēc iespējas īsākam, vēlamais maksimums ir 10-12 dienas. Ja redzams, ka eglīte telpās nejūtas labi, vēlams to iznest ārā jau ātrāk.
Lai eglīte telpās neizžūtu, to katru dienu jāaplaista ar ~300-400ml ūdens.
Pēc svētkiem pirms eglītes nešanas ārā to atkal pie jaunās temperatūras jāradina pamazām. Ja iespējams, tā jāiznes, piemēram, kāpņu telpā, verandā vai tml.

Kā pārstādīt Nordmann egles podos?
Pirms egles pārstādīšanas rūpīgi jāizvērtē vieta, kur ta tiks stādīta. Jārēķinās, ka labos apstākļos var izaugt liels koks. Eglei patīk saulainas vai daļēji saulainas vietas.
Nordmann egle ir lēni augošs koks.
Vēlams, lai augsne ir viegli skāba vai sārmaina, vai neitrāla, mitra, smilšaina vai mālaina, labi drenēta. Egle ir jutīga pret karstumu un sausumu.
Stādīšanai paredzēto bedri vajadzētu rakt diametrā 3-4x lielāku par egles sakņu sistēmu un tikpat dziļu kā sakņu sistēma.
Augsni ieteicams sajaukt ar humusu, lai uzlabotu gaisa cirkulāciju ap saknēm.
Lai eglītei būtu vieglāk ieaugties, vēlams, lai zeme būtu mīksta.
Pēc podiņa noņemšanas, rūpīgi un maigi jāiztaisno saknes, virzot tās dažādos virzienos.
Egle jāievieto izraktās bedres centrā un bedri jāaizpilda ar sagatavoto augsni. Pēc bedres aizpildīšanas augsne ap eglīti kārtīgi jāaplaista.
Augsni vēlams noklāt ar ~7.5cm biezu mulčas kārtu, kas regulēs zemes mitrumu un temperatūru, tā nodrošinot labākus augšanas apstākļus un eglīte augs ātrāk.
Jauniem augiem nepieciešams papildus fosfors, lai stiprinātu sakņu sistēmu. Tāpēc vēlams iegādāties fosforu saturošu mēslojumu un izmantot to atbilstoši instrukcijām pēc pārstādīšanas vai vismaz pirmajā sezonā.
Nordmann egli pec svētkiem var arī nepārstādīt dārzā, šī egle var turpināt augt podiņā. Šādā gadījumā egli katru gadu vajadzētu pārstādīt lielākā podiņā, ņemot vērā tos pašus padomus, kā pārstādot egli ārā. Bet arī podiņā augošo egli nevajadzētu pastāvīgi turēt telpās. To var audzēt uz balkona, verandā vai turēt ārā.
