Nobilis egle

Nobilis egle visbiežāk tiek izmantota dažādu Ziemassvētku dekorāciju veidošanā, piemēram, Adventes vainagos, kompozīcijās. Nobilis egļu zari ir īpaši izturīgi, to skuja praktiski nebirst, tāpēc dekorācijas var noturēties mēnešiem ilgi.

Vēlamies pastāstīt mazliet vairāk par Nobilis egles izcelsmi un izmantošanu.

Nobilis egles otrs nosaukums ir staltā baltegle, latīniskais nosaukums Abies procera. Starp citu, procera tulkojumā nozīmē “garš”. Savu nosaukumu egle ieguvusi no latīņu Abies nobilis, kas bija egles iepriekšējais nosaukums. Šo nosaukumu eglei piešķīra tās atklājējs Dāvids Duglass, bet diemžēl viņš nezināja, ka šis nosaukums jau ir citai sugai.

Nobilis egle dabā

Nobilis egle dabā sastopama Ziemeļamerikas rietumos, piemēram, Kaskāžu un Ziemeļamerikas Kordiljeru kalnos. Tie parasti aug 300-1500m augstumā vēsos, mitros apstākļos.

Staltā baltegle ir liels, mūžzaļš koks, kas sasniedz ~70m augstumu ar stumbra diametru līdz 2m (atsevišķos gadījumos tas izaug līdz pat 90m augstumam ar stumbra diametru 2.7m). Ta ir lielākā dabā sastopamā egle Ziemeļamerikā.

Nobilis egles forma ir slaida ar konisku zarojumu. Zari ir salīdzinoši īsi un praktiski horizontāli.

Jauniem kokiem miza ir gluda un pelēcīga ar sveķu pilieniem, vecāku koku miza kļūst nelīdzenāka un sarkanbrūna.

Skujas ir 1-3.5cm garas, blāvi zilganzaļā krāsā. Uz zara tās ir izkārtotas spirāles veidā un vērstas uz augšu.

Nobilis egle - skuja, zilganzaļa, pelēkzaļa
Nobilis egles skuja

Nobilis egles čiekuri ir 11-22cm gari ar violetīgām “zvīņām”, kas gandrīz pilnībā ir nosegtas ar garākām, zaļgandzeltenām “zvīņām”, kas paliek brūnas, kad rudenī ir nogatavojušās sēklas. Čiekuri zaros ir izvietoti uz augšu un parasti atrodas tieši egles augšējos zaros.

Nobilis egle ar čiekuriem, Nobilis egļu zari
Nobilis egles čiekuri

Nobilis egles izmantošana

Citviet pasaulē, īpaši ASV, Nobilis egle ir populāra kā Ziemassvētku egle. Eiropā ļoti populāri ir Nobilis egļu zari vainagi, lai gan atsevišķās valstīs, piemēram, Danijā, to izmanto arī kā svētku eglīti.

Nobilis egles koksne ir cita, izturīga un viegla. Līdzīgi kā Nordmann egli, arī Nobilis koksni izmanto vispārējā būvniecībā, īpaši iekšdarbiem, un papīra ražošanā.

Nobilis egles mūsu piedāvājumā

Lai gan pašu Nobilis egli šobrīd pie mums iegādāties nav iespējams, mūsu piedāvājumā ir šīs egles zari un Adventes vainagi. Kā jau iepriekš minēts, Nobilis egles skuja ir īpaši izturīga – ir pat gadījumi, kad Adventes vainags ir noturējies gadu un vairāk. Tas ir pilnīgi sauss un, protams, vairs nav drošs lietošanai ar svecēm, bet skuja joprojām turas.

Nobilis zari izceļas ne tikai ar savu noturību, bet arī ar biezo skuju.