Kad stādīt egles?

Ir pienācis pavasaris, kad daudzi ķeras pie dārza darbiem un pagalma iekārtošanas. Tas bieži nozīmē arī jaunu koku un krūmu iestādīšanu. Bet kad vislabāk stādīt egles?

Vislabāk to darīt agrā pavasarī vai rudenī.

Kad stādīt Ziemassvētku egles?

Ja vēlies pārstādīt savu Ziemassvētku egli no podiņa augsnē, pavasaris viennozīmīgi ir labākais laiks, kad to darīt. Atliek sagaidīt, kad augsne ir pietiekami mīksta, lai to varētu rakt, un eglīti var stādīt.

Izrakta un podā ielikta Latvijas Ziemassvētku egle egļu audzētavā
Latvijas egle podā

Kad stādīt egles stādus?

Ja nerunājam par Ziemassvētku egles pārstādīšanu, bet gan egles stādiņu, pavasaris nemaz nav labākais laiks, kad tos pirkt un stādīt. Ja vēlies papildināt savu pagalmu ar šo mūžzaļo augu un audzēt to no maza stādiņa, vislabākais laiks, kad to iegādāties un to iestādīt, patiesībā ir rudens. Vislabāk to stādīt no augusta beigām līdz rudens vidum, pirms lielajām salnām.

Vietu ap stāda pamatni ieteicams noklāt ar mulču, lai mazo eglīti papildus pasargātu ziemas aukstajos mēnešos.

Bet nepārprotiet, stādiņus var stādīt arī pavasarī. Arī mēs paši bieži tā darām un arī mūsu klientiem stādiņus piedāvājam gan pavasarī, gan rudenī.

Cieši viens pie otra augoši mazi egles stādi
Egles stādi

Kad stādīt pieaugušas egles?

Jāpiebilst, ka ar pieaugušu egli šoreiz domājam tādu, kas jau vairs nav stādiņš un ir vismaz 50cm augsta.

Ja esi izvēlējies šādu egli, to vislabāk stādīt agrā pavasarī vai vēlā rudenī.

Rudens stādīšanai būs pat piemērotāks. Egle nav salīgs augs, tāpēc salīdzinoši zema temperatūra virs nulles tai nekaitēs un to var stādīt pat oktobrī un novembrī, kamēr zeme nav sasalusi. Pēc iestādīšanas eglītei nepieciešami pāris mēneši, lai kārtīgi ieaugtos jaunajā vietā. Pavasarī eglīte savu enerģiju velta augšanai un jauno dzinumu dzīšanai, turklāt pavasara saule var jauno eglīti apdedzināt. Savukārt, iestādot egli rudenī, tai ir laiks ieaugties, un līdz pavasarim tā jau ir adaptējusies un var veltīt savu enerģiju jaunajiem dzinumiem.

Pavasarī egles ieteicams stādīt pēc iespējas agrāk, tiklīdz atlaižas zeme un egles vēl nedzen jaunos pumpurus.

Egles zars ar jaunajiem pavasara dzinumiem tuvplanā
Egļu dzinumi jeb pumpuri pavasarī. Image by congerdesign from Pixabay

Daži padomi, stādot egli

Stādot egli, jāatceras arī daži zelta likumi.

  • Jo mazāka eglīte, jo lielāka iespēja, ka tā ieaugsies. Ļoti bieži stādīšanai tiek izvēlēti lieli, pieauguši koki, bet tādiem ir jau liela, plaša sakņu sistēma, ko ir grūti pilnībā izrakt. Kā arī lielam kokam pašam par sevi jaunā vietā ir grūti ieaugties. Vislabāk izvēlēties egles stādiņu vai, ja tomēr vēlaties jau lielāku kociņu, neņemt to lielāku par 1m. Egle ir salīdzinoši ātri augošs koks. Atkarībā no šķirnes un vietas, tās aug līdz ~25cm gadā. Tātad nebūs nemaz tik ilgi jāgaida, kad egle no mazas par lielu kļūs tai paredzētajā vietā.
  • Nestādi egli vasarā!
  • Ņem vērā, ka ar laiku egle izaugs par lielu koku. Izvēlies tam atbilstošu vietu, ņemot vērā lielas egles izmēru un radīto ēnu.

Vairāk informācijas par egļu pārstādīšanu un katras šķirnes īpatnībam lasi rakstos zemāk.

Tevi varētu interesēt arī šie raksti: