Kā sagatavoties eglītes ienākšanai mājās

Ziemassvētki gandrīz katram no mums ir ilgi gaidīts laiks, un viens no gaidītākajiem mirkļiem ir eglītes atvešana. Lai šis process noritētu bez aizķeršanās, mums ir sagatavoti daži padomi, kā sagatavoties eglītes ienākšanai mājās. Esam padomājuši arī par to, lai šie padomi noderētu gan tiem, kas eglīti dodas mežā meklēt paši, gan tiem, kas eglīti iegādājas tirdzniecības vietā vai pasūta ar piegādi. Noderīgas lietas uzzināsi arī tad, ja eglīti paredzēts uzstādīt darba vietā vai pat ārpus telpām.

 

1.      Griestu augstums

Ja egli paredzēts izvietot telpās, šī, iespējams, ir pirmā lieta, ar ko sākt. Augstums daudziem var likties abstrakts lielums. Kādam liekas, ka eglīte cilvēka augumā ir 2+ metri, savukārt kāds cits pārvērtē savu griestu augstumu. Savas darbības laikā bieži esam saskārušies ar situāciju, kad izvēlētā eglīte klientam ir par augstu vai par mazu, tāpēc iesakām precīzāko iespējamo metodi – nomērīt griestu augstumu. Arī tad, ja egli nemaz nevēlies līdz griestiem, lai izvairītos no pārpratumiem, iesakām mērlentē apskatīt, cik daudz īsti ir 1.50m vai 2m, vai cits izvēlētais lielums.

 

2.      Eglei paredzētā vieta

Svarīgi ir novērtēt ne tikai telpas un eglītes augstumu, bet arī brīvo telpu, kur paredzēts egli uzstādīt. Atsevišķos gadījumos esam sastapušies ar situāciju, kad uzstādītā eglīte aizņem visu brīvo telpu, neatstājot pat vietu, lai paietu eglītei garām. Ja eglīti izvēlēsies mežā vai tirdzniecības vietā, iespējams, Tev būs vieglāk novērtēt eglītes apjomus. Bet, ja eglīti vēlies pasūtīt internetā, iesakām informēt par eglei paredzētās vietas izmēru, lai būtu droši, ka eglīte telpā ievietosies.

Lai egle telpā priecētu pēc iespējas ilgāku laiku, būtiski izvēlēties vietu, kur tā nav caurvējā un pie siltumu izstarojošiem objektiem. Egli noteikti nevajadzētu uzstādīt pie radiatoriem, kamīna, uz apsildāmajam grīdām u.tml.

Telpa ar Ziemassvētku egli

3.      Egles statīvs

Ja esi izvēlējies cirstu eglīti, Tev būs nepieciešams statīvs, kurā to uzstādīt. Svarīgi, lai statīvs ir piemērota izmēra un pietiekami stabils, lai noturētu izvēlēto eglīti. Jāņem vērā, ka mežā augušām eglītēm stumbra diametrs būs mazāks, savukārt audzētavā augušajām eglēm stumbrs būs resnāks (izteikti resnāks tas ir Nordmann eglēm, kam iesakām izvēlēties izmēru lielāku statīvu).

Cirstai eglei nepieciešams arī “padzerties”, tāpēc noteikti iesakām izvēlēties statīvu ar ūdens tvertni. Turklāt tas ne tikai apgādās egli ar nepieciešamo ūdeni, bet ūdens svars nodrošinās arī papildus stabilitāti eglei.

Statīvi, kurus noteikti neiesakām, ir tā saucamie “krustiņi”, kā arī metāla statīvi ar trubu un trīs izliektām kājām. Mūsu pieredzē šie ir visnestabilākie eglīšu statīvi.

Atbilstoša izmēra statīvs nepieciešams ne tikai eglītēm telpās, bet arī ārpus tām. Ārpus telpām papildus jāņem vērā arī tādi apstākļi kā vējš, nokrišņi u.tml.

Atsevišķos gadījumos esam saņēmuši lūgumu no klientiem eglītes stumbru apcirst tā, lai tas ievietotos šaurāka diametra statīvā. Bet aicinām ņemt vērā, ka tas nav labs risinājums, jo palielina iespēju eglei nolūzt vietā tieši virs statīva (īpaši ārpus telpām).

Stabils egles statīvs

Lai gan, ja esi izvēlējies egli podiņā, par statīvu nav jādomā, jāņem vērā, ka podiņam būs nepieciešams paliktnis. Eglīšu podiņiem apakšā ir caurumi liekā ūdens notecei, tāpēc noteikti padomā par puķupoda paliktni vai pat parastu atbilstoša izmēra šķīvi. Bet īpaši skaisti eglīte izskatīsies, ja izvēlēsies tai skaistu dekoratīvo podiņu. Tas pildīs divas lomas – ļaus uzkrāties liekajam ūdenim un pats būs kā dekoratīvs elements.

Kupla egle dekoratīvā podā

 

4.      Svētku egle un mazi bērni

Ja mājā ir mazi bērni, ir vērts padomāt, kur egli novietot tā, lai bērni to nejauši neaizķertu un neapgāztu. Īpaši tam jāpievērš uzmanību, ja mājā ir mazulis, kas izpēta visu jauno. Tīri aiz ziņkārības mazulis var paraut egles zaru, tā apgāžot eglīti. Te papildus vēlos piebilst par eglēm podos, kas novietotas uz zemām virsmām (palodzes, žurnālu galdiņa vai tml.). Mazulis, pavelkot aiz zara, eglīti ar visu podu var nejauši uzvilkt sev virsū, tāpēc eglītei būtu jābūt vai nu uz grīdas vai pietiekami augstu, lai mazulis tai netiktu klāt.

Tāpat ir vērts ņemt vērā egles šķirnes īpatnības un izvēlēties bērniem “draudzīgāko” eglīti. Piemēram, sudrabeglei ir īpaši asas skujas, kas noteikti nepatiks mazajām rociņām, kā arī specifisks aromāts. Tradicionālajai Latvijas eglei skujas arī ir asas, bet ne tik ļoti ka sudrabeglei. Bet šī egle priecēs ar patīkamu aromātu. Savukārt Nordmann egles skujas ir “mīkstas” un mazajām rokām visdraudzīgākās.

Ziemassvētku egle un bērni

 

5.      Svētku egle un mājdzīvnieki

Jau iepriekš esam rakstījuši par svētku egli un mājdzīvniekiem, bet, kā saka, atkārtošana zināšanu māte. Līdzīgi kā ar bērniem, arī ar mājdzīvniekiem jāpiedomā par egles atrašanās vietu. Mājdzīvniekam eglīte ir kaut kas jauns un, viņaprāt, izpētes vērts. Krāšņie rotājumi tikai palielina dzīvnieka interesi par jauno lietu, tādēļ noteikti jāizvēlas vietu, kur eglīte būs visstabilākā un dzīvniekam mazāk piekļūstamā.

Mājdzīvnieks var izrādīt vēlmi arī eglīti nogaršot, tāpēc būtu jāpiedomā pie egles šķirnes, izvēloties egli ar mīkstākajām skujām.

Iesakām izlasīt arī visu iepriekšējo rakstu par eglīti un mājdzīvniekiem – tur atradīsi arī citus noderīgus padomus eglītes un dzīvnieka kopā būšanai.

Dekorēta Ziemassvētk egle fona aiz trīs sēdošiem suņiem
Suņi un svētku egle

 

6.      Piekļuve egles uzstādīšanas vietai

Ne mazāk svarīga ir arī eglītes aiznešana līdz vietai, kur paredzēts to uzstādīt. Ar mazāku eglīti ir vieglāk manevrēt, bet, ja esi izvēlējies lielāku egli, svarīgi pārliecināties, ka ar to varēs izgrozīties kāpņu telpā, dzīvoklī, birojā vai citā telpā, kur paredzēts to novietot. Ja eglīti jāpiegādā daudzstāvu ēkā ar liftu, svarīgi pārliecināties, vai lifts ir pietiekami liels un plašs izvēlētajai eglītei.

Šis ir svarīgs punkts arī eglēm, ko paredzēts uzstādīt ārpus telpām. Ja egle ir liela, tās uzstādīšanai var būt nepieciešams arī papildus aprīkojums (pacēlājs vai pat “krāns”). Tāpēc uzstādīšanas vietai jābūt piebraucamai un pietiekami plašai, lai tajā pietiktu vietas arī minētajai tehnikai.

 

7.      Kad eglīti vest vai piegādāt?

Lai gan sarakstā šis punkts ir beigās, tas nav mazāks svarīgs, kā iepriekš minētie punkti. Jāieplāno brīvu laiku, lai eglīti atvestu mājās vai lai sagaidītu tos, kas eglīti piegādās. Bet vēl svarīgāk ir ieplānot laiku tā, lai eglīte nenokļūst telpās pārāk ātri un līdz svētkiem jau nav nobirusi. Šo laiku var ietekmēt ļoti dažādi faktoti – izvēlētās eglītes šķirne, telpas temperatūra, mitrums u.tml. Tāpēc, lai visprecīzāk izplānotu laiku, kad eglīti vest mājās, iesakām izlasīt mūsu, iespējams, visu laiku noderīgāko rakstu par šo tēmu.

Meitene nes mājās kuplu Ziemassvētku eglītu

 

Un kā eglītes vešanai mājup gatavojies Tu? Kas ir Tavi sagatavošanās darbi?