Kā izvēlēties Ziemassvētku egli dabai draudzīgi?

Šobrīd ir aktuāli dzīvot dabai draudzīgi, tāpēc, arī svinot svētkus, cilvēki domā, kā to darīt zaļāk – mazāk mest ārā, izmantot pārstrādājamus materiālus u.tml. Tas attiecas arī uz Ziemassvētkiem, kad ir vērts padomāt par paštaisītiem rotājumiem, dāvanu iesaiņojumiem un citām dekorācijām.

Šo pašu principu ir vērts ievērot, arī izvēloties svētku eglīti. No egļu audzētājiem iegādāta Ziemassvētku egle zināmā mērā ir pat “zaļāka”, kā mežā nocirstā, jo šīs egles, līdzīgi kā grieztie ziedi, ir speciāli audzētas paredzētajam mērķim. Turklāt audzētavās regulāri tiek stādītas jaunas eglītes, tādējādi nodrošinot visu gadu augošus kokus, kas tieši tāpat kā mežos augošie ražo skābekli un attīra gaisu.

Vai izvēlēties Ziemassvētku egli podiņā?

Daudzi uzskata, ka izvēlēties podiņā audzētu egli ir īpaši “zaļi”, jo to pēc tam ir iespēja ieaudzēt. Lai tas veiksmīgi izdotos, jāatceras dažas svarīgas lietas:

  1. Izvēlies eglīti, kas audzēta podiņā, nevis izrakta un iepodota pirms svētkiem (bet otrais variants labi noderēs, ja nevēlies domāt par statīvu cirstai eglei, turklāt šāda eglīte turēsies ilgāk kā cirstā);
  2. Neturi Ziemassvētku egli caurvējā un tuvu siltuma elementiem (radiatoriem, kamīnam, siltumtrubām, apsildāmajām grīdām utt.); atceries, ka arī svecītes un daļa eglīšu lampiņu izstaro siltumu;
  3. Centies egli turēt telpās pēc iespējas īsāku laika posmu; uzreiz pēc svētkiem līdz stādīšanai vēlams to turēt vēsākās telpās (šķūnītī, verandā);
  4. Ik pa laikam eglīti jāaplaista (bet nepārlaisti);
  5. Svētkiem paredzētās egles nav stādiņi, tāpēc garantijas, ka Ziemassvētku eglīte ieaugsies, nav; bet lielāka iespēja ieaugties ir tieši mazākajām eglītēm.
Bildē redzamas iesaiņotas Egļu serviss egles podiņos
Ziemassvētku egles podiņos

Kā rīkoties pēc svētkiem?

Ja tomēr egli nav iespējas vai neizdodas ieaudzēt, vai esi iegādājies cirstu eglīti, nemet to atkritumos! Ir vairāki varianti, kā rīkoties, lai Ziemassvētku egle nebūtu vienkārši jāizmet. Viens, iespējams, vienkāršākais no tiem – izvēlies Egļu servisa piedāvāto eglītes demontāžu. Demontētās eglītes nenonāk atkritumos, bet tiek šķeldotas, savukārt šķelda tiek izmantota eglīšu audzētavā – ar to tiek nosegta augsne, lai neļautu augt nezālēm.

Egļu serviss pēc svētkiem demontētās egles šķeldo
Ziemassvētku egļu šķeldošana
Egļu serviss pēc svētkiem demontētās egles šķeldo
Ziemassvētku egļu šķeldošana

Vēl viena iespēja ir egli aizvest uz kādu zvēraudzētavu, zoo dārzu vai dzīvnieku patversmi. Protams, pirms to dari, sazinies ar attiecīgo iestādi par iespējām.

Lai mums visiem priecīgi un zaļi svētki!