Mēs jau iepriekš rakstījām, kā pēc svētkiem ieaudzēt egles podos, pastāstot par sudrabegļu audzēšanu. Vēlamies šo tēmu turpināt un pastāstīt, kā ieaudzēt ne mazāk populāro Latvijas jeb parasto egli podiņā.
Vairāki noteikumi Latvijas egles ieaudzēšanai ir stipri līdzīgi sudrabeglei, piemēram, par eglītes uzturēšanu līdz pārstādīšanai. Tomēr pastāstīsim precīzāk par apstākļiem, kas patīk tieši Latvijas eglei, un tās pārstādīšanu.
Latvijas egles podos
Latvijas jeb parastā egle ir ātri augošs koks, kas izaug par apmēram 33 līdz 60 un pat vairāk centimetriem gadā. Potenciālā izmēra dēļ jārēķinās, ka šis nav koks, ko var stādīt mazos pagalmos.
Līdzīgi kā sudrabeglei, arī Latvijas eglei patīk saulaina vieta un saules gaisma nepieciešama vismaz 6h dienā.
Latvijas egle labi aiztur vēju.
Parastā egle vislabāk aug skābā, mitrā, smilšainā, labi drenētā un mālainā augsnē. Bet tajā pašā laikā tā ir viena no izturīgākajām eglēm arī ne tik labvēlīgos apstākļos, ieskaitot, nabadzīgu, akmeņainu, sārmainu, neitrālu un sausu augsni. Vienīgais nosacījums, ko noteikti būtu jāņem vērā, ir nestādīt egli slapjumā, jo tur tā visticamāk aizies bojā.
Egles sakņu sistēma nav dziļa, bet ir ļoti plaša. To vēlams nosegt ar ~7.5-10cm biezu mulčas kārtu augsnes mitruma un temperatūras regulēšanai.
Vecumdienās egles mazākie zari kļūst nokareni un egle var sākt izskatīties nevīžīga.

Kā pārstādīt Latvijas egles podos?
Latvijas egle ir viegli pārstādāms koks. Pirms pārstādīšanas zemi nav nepieciešams īpaši apstrādāt vai attīrīt no tur augošās zāles.
Paredzētajai stādīšanas bedrei jābūt tikpat dziļai, kā egles sakņu sistēmai, bet platākai par to. Izrakto zemi var sajaukt ar kompostu, lai nodrošinātu labāku ūdens novadīšanu ap sakņu sistēmu. Egli ievieto bedrē, to līdz pusei piepilda ar sagatabvoto augsni un piepilda ar ūdeni. Ļauj ūdenim uzsūkties apkart esošajā zemē, un tad piepildi bedri ar atlikušo augsni.
Pēc pārstādīšanas egli uzreiz jāaplaista, kā arī laistīšana jāturpina katru dienu nākamās divas nedēļas, lai augsnes virskārta ~25-35cm dziļumā būtu mitra.
Pēc tam Latvijas egle prasa ļoti maz rūpju. Vienīgais, ko nepieciešams darīt, ir to aplaistīt sausuma periodos.
