Kā ieaudzēt egles podā?

Egles podā ar katru gadu kļūst arvien populārākas kā izvēle Ziemassvētkiem. Iemesli šādai izvēlei ir visdažādākie. Kāds izvēlas eglīti podā, jo tad nav jādomā par eglītes statīvu un uzstādīšanu. Kāds cits vēlas eglīti pēc svētkiem iestādīt piemājas dārzā.

Te gan jāatgādina, ka svētku egles podā nav egļu stādi un eglīte pēc svētkiem var ieaugties, bet var arī neieaugties. Kā mēs sakām, iespēja ir 50:50, bet dosim dažus padomus un pastāstīsim par egļu augšanas apstākļiem, lai šo iespēju palielinātu.

Sudrabegles podā

Sudrabegle ir lēni līdz vidēji ātri augošs koks. Gadā tas izaug par ~30-60cm garāks. Egle ir visai noturīga pret vēju, jo labi ieaugušai eglei ir plaša un spēcīga sakņu sistēma. Sastādītas rindā sudrabegles nodrošina gan privātumu, gan aizvēju.

Sudrabeglei labpatīk saulaini apstākļi – vēlams, lai katru dienu tā saņem vismaz 6h tiešas, nefiltrētas saules gaismas.

Sudrabegle labi pielāgojas augšanai dažādās augsnēs – skābā, smilšainā, mitrā, labi drenētā un mālaina augsnē. Vēlamais augsnes pH līmenis – 6.0-7.5. Eglei nepieciešams vidējs mitruma daudzums, un tā ir mēreni izturīga pret sausumu un slapjumu. Tomēr jālaista tā ir pamazām, ļaujot ūdenim iesūkties zemē un tikai tad aplaistīt vēļ. Labāk, lai zeme ir sausāka kā pa slapju, jāizvairās no ūdens uzkrāšanās. Sausuma periodos īpaši jāatceras aplaistīt jaunos kociņus.

Lai uzturētu augsnē mitrumu, ap egli var noklāt mulču ~5-7.5cm biezā slānī, bet nedrīkst nosegt eglītes stumbru.

Sudrabeglei nav nepieciešama regulāra mēslošana, pietiks, ja tā saņems mēslojumu 1x gadā pavasarī – pirms aktīvās augšanas sezonas.

Tāpat sudrabeglei nav nepieciešama apcirpšana, bet, ja vēlies blīvāku egles vainagu, to var darīt. To jādara pavasarī, katram atzaram nogriežot pusi no jaunā dzinuma.

Egles podā, dekorēts egles podiņš
Sudrabegles podos

Egles podā pārstādīšana

Lai nebūtu jārok sasalusi zeme, ieteicams bedri egles stādīšanai izrakt jau krietni pirms decembra. Izrakto zemi ienes telpās, lai tā nesasaltu. Tādā veidā egli var stādīt jau pēc svētkiem.

Bet otrs variants ir tomēr sagaidīt pavasari. Tad eglīti pareizi jāuztur līdz stādīšanas laikam:

  • Neturi sudrabegli caurvējā un tuvu siltuma elementiem (radiatoriem, kamīnam, siltumtrubām, apsildāmajām grīdām utt.); atceries, ka arī svecītes un daļa eglīšu lampiņu izstaro siltumu;
  • Centies egli turēt telpās pēc iespējas īsāku laika posmu; uzreiz pēc svētkiem līdz stādīšanai vēlams to turēt vēsākās telpās (šķūnītī, garāžā, verandā);
  • Ik pa laikam eglīti jāaplaista (bet nepārlaisti).

Pārstādot, ņem vērā, ka bedrei jābūt tikpat dziļai kā sakņu sistēma un 2-3 reizes platākai par to. Liekot egli bedrē, tās sakņu sistēmas augšai būtu jābūt vienā līmenī ar apkārt esošās zemes virsmu. Pēc dziļuma noteikšanas, bedres apakšu jānostiprina, to piemīdot ar kāju.

Pārstādīšanas laikā vēlams zemi nemēslot, izņemot, ja zeme satur maz organisko vielu, izrakto augsni var sajaukt ar nelielu komposta daudzumu (kompostam nevajadzētu būt vairāk kā 15% no augsnes, ar ko tiks aizpildīta bedre).

Bedri līdz pusei piepildi ar tai paredzēto augsni un tad pielej to pilnu ar ūdeni. Šādā veidā neradīsies gaisa kabatas, un zeme tiks sagatavota stādīšanai. Pēc tam, kad ūdens bedrē ir sasūcies zemē, tajā var stādīt egli. Pēc tam bedri jāaizpilda ar atlikušo augsni un kārtīgi jāaplaista. Ja augsne bedrē nosēžas, to var vēl papildināt, pieberot klāt. Nevajag augsni likt ap pašu stumbru.

Sudrabegles plantācijā
Sudrabegļu audzētava