Ziemassvētku datums – 25.12. vai 07.01.?

Esam jau pieraduši, ka Ziemassvētku datums dažādās reliģijās var atšķirties, bet vai zini, kāpēc tas tā ir? Kur Ziemassvētkus svin 25.decembrī un kur 7.janvārī? Varbūt ir vēl citi svētku datumi? Lasi tālāk, un mēs atbildēsim uz visiem šiem jautājumiem.

25.decembris kā Ziemassvētku datums

Bībelē nav noteikts precīzs Kristus dzimšanas datums, un ap šo tēmu veiktas dažādas spekulācijas. Līdz 4.gadsimtam agrīnā baznīca kā Ziemassvētku datumu bija noteikusi 6.janvāri. Bet, kristietībai kļūstot populārai Romas impērijā, šie svētki sāka konkurēt ar šeit populāro Sol Invictus jeb Neuzvaramās saules dienu, kas tika svinēta 25.decembrī. Tāpēc kristieši nolēma, ka Ziemassvētku datmu jāmaina uz 25.decembri, lai abi svētki tiktu svinēti vienā dienā un ar laiku Ziemassvētki pārdzīvotu Sol Invictus. Lai 6.janvāri saglabātu kā svētu datumu, šajā dienā tiek svinēta Epifānija.

Liela daļa cilvēku ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē Ziemassvētkus svin 25.decembrī (vai Ziemassvētku vakaru 24.decembrī). 25.decembris ir Ziemassvētku datums gandrīz trešdaļai pasaules iedzīvotāju jeb ~2 miljardiem cilvēku.

Tuvplānā liela, dekorēta, apsnigusi Ziemassvētku egle, fonā baznīca
Gandrīz trešdaļa pasaules iedzīvotāju Ziemassvētkus svin 25.decembrī

7.janvāris kā Ziemassvētku datums

1582.gadā pāvests Gregors XIII izdeva pavēli, ka katoļu baznīcai jāatsakās no Jūlija kalendāra, ko 45.gadā p.m.ē. bija ieviesis Jūlijs Cēzars, un jāizmanto jaunais Gregora kalendārs. Šajā brīdī Ziemassvētku datums Gregora kalendārā (25.decembris) atšķīrās par 10 dienām no Jūlija kalendāra (4.janvāris). Ta kā gadu garums abos kalendāros pavisam nedaudz atšķiras (pēc Gregora kalendāra gads ir pavisam nedaudz īsāks kā pēc Jūlija kalendāra), kopš 1582.gada Ziemassvētku datums no 4.janvāra ir pārcēlies par 3 dienām, t.i., uz 7.janvāri. Līdz 2100.gadam datums būs mainījies par vēl vienu dienu, un Ziemassvētki tiks svinēti 8.janvārī.

Pareizticīgo baznīca, kas svētku datumu noteikšanai joprojām izmanto veco Jūlija kalendāru, Ziemassvētkus jeb Kristus dzimšanu svin 7.janvārī, piemēram, pareizticīgo baznīca Krievijā, Ukrainā, Serbijā u.c. Jāpiebilst gan, ka Ukraina 2017.gadā arī 25.decembri ir iekļāvusi oficiālo nacionālo brīvdienu sarakstā, tādējādi šajā valstī ir divi oficiāli Ziemassvētki.

Lielākā daļa cilvēku Grieķu pareizticīgo baznīcā Ziemassvētkus svin 25.decembrī, bet dažiem tomēr Ziemassvētku datums ir 7.janvāris. Interesanti, ka arī daži grieķu katoļi Ziemassvētkus svin 7.janvārī.

Arī Etiopijas Ortodoksālā baznīca Ziemassvētkus svin 7.janvārī, kas pēc viņu kalendāra ir 29.tahsas (Etiopiešu jeb Eritrejas kalendārs atšķiras no mūsu izmantotā Gregora kalendāra gan ar laika skaitīšanas veidu, gan pat ar mēnešu nosaukumiem un to skaitu).

Koptu pareizticīgo baznīca Ēģiptē izmanto Koptu jeb Aleksandrijas kalendāru. Tas ir balstīts uz seno ēģiptiešu kalendāru, kas sinhronizēts ar Jūlija kalendāru. Līdzīgi Etiopiešu kalendāram, arī šeit gadam ir 13 mēneši, bet to nosaukumi un numuri nesakrīt ne ar Gregora, ne Jūlija, ne Etipiešu kalendāru. Bet arī Koptu Ziemassvētki tiek svinēti 7.janvārī.

Pareizticīgo baznīca fonā Ziemassvētku dekorācijām
Pareizticīgo baznīca Ziemassvētkus svin 7.janvārī

Citi datumi Ziemassvētku laikā

Tomēr 25.decembris un 7.janvāris nav vienīgie pasaulē pieņemtie Ziemassvētku datumi. Atsevišķos reģionos, kur Romas impērijai nebija ietekmes, piemēram, Armēnijā, Ziemassvētku datumam nebija konkurējošu svētku kā Sol Invictus, tāpēc nebija arī iemesla svētku datumu mainīt. Tā Armēņu apustuliskā baznīca Ziemassvētkus joprojām svin 6.janvārī.

12 dienas pēc Ziemassvētkiem (attiecīgi 6.janvārī un 19.janvārī) baznīcās tiek svinēta Kunga parādīšanās diena jeb Epifānija. Latvijā šis datums biežāk tiek saukts par Zvaigznes dienu (arī Triju kungu diena vai Triju ķēniņu diena).

Interesanti, ka Armēņu apustuliskajā baznīcā šie svētki tiek svinēti reizē ar pašiem Ziemassvētkiem – 6.janvārī.

Starp citu, Zvaigznes diena parasti ir tā, kad tiek noņemtas Ziemassvētku dekorācijas. Arī cilvēki, kas sevi ar reliģiju nesaista, visbiežāk dekorācijas noņem 6.janvārī jeb Zvaigznes dienā.

Lai cik dīvaini arī neliktos, ir ļoti daudz valstu, kurās nav oficiālu Ziemassvētku brīvdienu. Vairākās no tām gan ir atrodama svētku noskaņa – dekorācijas, gaismu šovi u.c., kas radīti vairāk tūristiem. Starp valstīm, kas Ziemassvētkus nesvin, ir Afganistāna, Alžīrija, Azerbaidžāna, Bahreina, Butāna, Kambodža, Ķīna, Komorosa, Džibuti, Irāna, Izraēla, Džordāna, Kazahstāna, Kuveita, Laosa, Lībija, Maurīcija, Mongolija, Ziemeļkoreja, Omāna, Katara, Saudu Arābija, Somālija, Tadžikistāna, Tunisija, Turkmenistāna, Apvienotie Arābu Emirāti, Uzbekistāna, Vjetnama and Jemena.

P.S. Mūsu eglītes ir iespējams pasūtīt visa gada garumā, tāpēc, neatkarīgi no tā, kad svini Ziemassvētkus, meklē savu eglīti pie mums. 🙂