Populārākā egle Ziemassvētkos – TOP 11

Laika gaidā Ziemassvētku laikā radušās dažādas tradīcijas, no kurām, iespējams, populārākā ir Ziemassvētku egle. Ja sākotnēji cilvēki izvēlējās egles, kas auga tuvumā, tad mūsdienās, pateicoties egļu audzētājiem un tirgotājiem, ir iespēja izvēlēties visdažādāko šķirņu eglītes. Bet kura ir populārākā Ziemassvētku egle?

Populārākās Ziemassvētku egles, egļu audzētava, dažādu izmēru egles plantācijā
Populārākās Ziemassvētku egles

Dažādās valstīs un reģionos populārāko egļu tops atšķiras vietējo tradīciju, gaumes, pirktspējas, egļu audzēšanas iespēju un citu faktoru dēļ. Tādēļ arī mūsu apkopotajā topā egles nav sakārtotas pēc popularitātes; tas atspoguļo 10 populārākās egles nejaušā secībā.

Populārākā egle

1. Frēzera baltegle

Abies Fraseri. Egle ir atpazīstama pēc tās skujām – tumši zaļas no augšpuses un sudrabainas no apakšas. Eglei ir stingri zari, tādēļ tie labi noturēs eglītes rotājumus. Frēzera baltegle ir ļoti noturīga; atbilstošos apstākļos tā spēj noturēties līdz pat 6 nedēļām. Eglei raksturīgs patīkams aromāts. Lai Frēzera egle izaugtu līdz ~1.80-2.00m augsta, paiet 7 līdz 10 gadi.

2. Balzama baltegle

Abies balsamea. Balzama baltegle ir vissmaržīgākā no Ziemassvētku eglēm, tāpēc tā ir arī viena no populārākajām izvēlēm svētku laikā. Eglei ir īsas, plakanas, tumši zaļas skujas. Egle var ātri izžūt, tāpēc, izvēloties šo egli, jārūpējas, lai tai statīvā vienmēr būtu ūdens. Balzama baltegle savu nosaukumu ieguvusi, pateicoties balzamam jeb sveķiem, ko izmantoja brūču apkopei Amerikas pilsoņu kara laikā.

3. Zaļā duglāzija jeb Duglasa egle

Pseudotsuga menziesii. Ļoti populāra Ziemassvētku egļu šķirne, kas ir pieprasīta savas perfekti koniskās formas un kupluma dēļ. Egle vislabāk iederēsies lielās telpās. Tai ir mīkstas, plakanas, neasas skujas. Šai eglei piemēroti būs viegli rotājumi. Savu nosaukumu egle ieguvusi, pateicoties botāniķim Deividam Duglasam, kurš 19.gs. pētīja šo egli.

4. Parastā priede

Pinus sylvestris. Šis mums Ziemassvētkiem nepierastais koks iekļuvis topā, parteicoties tam, ka tam maz birst skujas un pēc nociršanas tas joprojam labi uzņem ūdeni. Priedei ir ļoti izturīgi zari un izliekti uz augšu, tāpēc tie ļoti labi notur dažādas dekorācijas. Bet skujas ir asas, tāpēc, darbojoties ar šo koku, ieteicams izmantot cimdus.

Parastās priedes zari tuvplānā
Parastā priede

5. Sudrabegle jeb asā egle

Picea pungens. Skujas krāsas dēļ šo egli ir grūti sajaukt ar citām. Tā ir populāra Ziemassvētku egle, jo skuja ir ļoti noturīg aun maz birst. Bet skuja ir arī ļoti asa, tāpēc ar šo egli jādarbojas uzmanīgi. Eglei ir noturīgi zari, tāpēc tie labi notur rotājumus. Ņemot vērā egles skujas krāsu, jāapdomā arī, kādus rotājumus izmantot, lai tie eglītei piestāvētu.

Starp citu, arī sudrabegles ir arī mūsu egļu piedāvājumā. Kā katru gadu, arī šogad piedāvājam iegādāties sudrabegles podos.

Sudrabegles zari

6. Nordmann egle jeb Kaukāza baltegle

Abhttp://egluserviss.lv/nordmann-egle/ies nordmanniana. Šī ir populārākā Ziemassvētku egle Eiropā, un pamazām tā kļūst arvien populāraka arī ASV. Eglei ir skaista, koniska forma, regulārs zarojums, gara, mīksta, tumši zaļa skuja. Egle nosaukta somu zoologa Aleksandram fon Nordmana vārdā, kas vadīja Odesas Botānisko dārzu.

Arī šī egle tradicionāli ir mūsu piedāvājumā, pieejama gan cirsta, gan podiņos.

Kuplākās, skaistakās Nordmann eglītes egļu audzētavā
Nordmann egļu audzētava

7. Latvijas jeb parastā egle

Picea Abies. Latvijas jeb parastā egle ir ātri augošs skuju koks ar īsām, zaļām, asām skujām. Egle ir izplatīta gan savā dabīgajā augšanas reģionā – Eiropā, gan arī ASV. Eglei raksturīga saldena smarža, bet skuja diemžēl nav īpaši noturīga, tāpēc jārūpējas, lai eglei būtu pietiekoši ūdens un atbilstoši apstākļi svētku laikā.

Latvijas egle ir šobrīd populārākā egle mūsu piedāvājumā (gan cirsta, gan podiņā), bet turpat īpaši daudz neatpaliek arī Nordmann egle.

Latvijas egļu audzētava, egļu zari, egles skuja
Latvijas egļu zari

8. Vienkrāsas baltegle

Abies concolor. Eglei raksturīgas garas, plakanas skujas ar spicu galu. Kamēr egle ir jauna, skujas krāsa ir zilganzaļa, bet, kļūstot vecākai, skuja iegūst bāli zaļganu nokrāsu. Vienkrāsas baltegle ir diezgan smaržīga, skujas birst salīdzinoši maz, un tai ir izturīgi zari, kas labi notur dažādas dekorācijas.

Vienkrāsas baltegle
Vienkrāsas baltegle

9. Staltā baltegle jeb Nobilis egle

Šī ir vēl viena no populārākajām Ziemassvētku eglēm. Eglei raksturīgs blīvs zarojums, kas regulāri izkārtojies ap stumbru. Egles skujām ir tendence izliekties uz augšu, tā nodrošinot iespēju labi turēties dažādiem rotājumiem.

Pateicoties tam, ka skuja ir ļoti noturīga un praktiski nebirst, Nobilis ir populārākā egle vai vismaz viena no Adventes vainagu un citu dekorāciju veidošanā. Arī mūsu piedāvājumā pieejami Nobilis egļu zari.

Nobilis egļu zari tuvplānā
Nobilis egles skuja

10. Dižā baltegle

Abies grandis. Nosaukums jau liecina par egles diženumu. Tā var izaugt līdz pat ~70m augstumam un vairāk. Eglei raksturīga divkrāsana skuja – tai ir dzeltenīgi zaļa nokrāsa un balta josla skujas apakšā. Dižajai balteglei ir skaists, biezs zarojums un spēcīgs, patīkams aromāts. Zari ir piemēroti dažādu rotājumu turēšanai.

11. Kanādas egle

Picea glauca. Kanādas egle savvaļā izaug līdz ~40m augstumam. Egles skujas ir īsas, izturīgas un zilganzaļā krāsā. Tieši skujas krāsas dēļ tā bieži tiek izvēlēta kā Ziemassvētku egle, bet arī izturība un dabīgi koniskā forma ir kā plusi. Tai ir vidēji spēcīgs aromāts, bet tas var kļūt nepatīkams, ja skujas ir bojātas (piemēram, ielauztas). Egle ir diezgan piemērota dažādiem rotājumiem un gaismiņām.

Citas populārākās egles

Bez Topā minētajām ir vēl citas egles un pat citi koki, kas bieži tiek izvēlētas kā Ziemassvētku eglītes. Populāras izvēles ir, piemēram, Eiropas baltegle, dažādas cipreses (Arizonas ciprese, Leilanda ciprese), kadiķi (Virdžīnijas kadiķis), kā arī dažādas priežu šķirnes (Veimuta priede).

Kādu eglīti šogad izvēlējies Tu?