Mājas uzkopšana pēc svētkiem

Lai gan paši svētki un to gaidīšanas laiks ir priekpilni un skaisti, mājas uzkopšana pēc svētkiem gan tāda nav. Pēc svinēšanas uzkopšana visticamāk nepieciešama visās telpās, un īpašs izaicinājums var būt arī eglītes noņemšana. Tieši ar to mēs arī centīsimies palīdzēt.

Kā jau iepriekš blogā minējām, eglītes demontāžu noteikti vari uzticēt mums. Tā vismaz daļa rūpju atkritīs. Ja tomēr vēlies darīt to pats, dosim dažus padomus, kas, Tev, cerams, palīdzēs. Starp citu, daļa padomu noderēs arī tad, ja eglītes demontāžu esi uzticējis mums.

Mājas uzkopšana – padomi eglītes novākšanā

Dekorāciju un lampiņu noņemšana

Eglītes novākšana sākas ar dekorāciju noņemšanu. Bieži egles mantiņas ir trauslas, tāpēc tās jāiesaiņo uzglabāšanai līdz nākamajiem svētkiem. Te var nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu. T.i., mantiņu iesaiņošanai izmantot saņemto dāvanu papīru. Tā lietotā dāvanu papīra kalni nebūs jāizmet atkritumos un rotājumi būs droši (un tematiski 🙂 ) iesaiņoti.

Jāņem vērā, ka mantiņas var saplīst, jau noņemšanas procesa laikā, piemēram, nokrītot uz grīdas. Lai no tā izvairītos, noņemot rotājumus, zem egles var paklāt dvieli, segu vai ko tamlīdzīgu.

Rotājumu noņemšanu sāc ar apakšējiem zariem, lai, sniedzoties pēc augšējām mantiņām, nejauši nenokristu zemākās.

Saplīsušas Ziemassvētku egles bumbas, mājas uzkopšana pēc svētkiem
Saplēsti Ziemassvētku rotājumi

Pēc mantiņu noņemšanas, var ķerties pie lampiņām. Ja Tu svētku laikā izmanto lampiņu virtenes, tad noteikti zini, ka gandrīz katru gadu tās pirms izlikšanas ir jāatpiņķerē. Lai nākamajā gadā no tā izvairītos, jau šogad, tās noņemot, parūpējies, lai tās nesapinās. Noņemot lampiņas, aptin virteni ap savu apakšdelmu līdzīgi, kā tinot pagarinātājus, un katru virteni vidū nostiprini ar gumiju. Tad katru virteni ievieto savā maisiņā, lai tās savstarpēji nesaskartos (domājot par dabu, vēlams izmantot papīra maisiņus, piemēram, no Ziemassvētku dāvanām). Vēl viens variants ir lampiņas aptīt ap kādu apaļu priekšmetu, piemēram, kartona rulli vai tml. Tādā veidā nakamajā gadā lampiņas būs īpaši viegli attinamas.

Mājas uzkopšana, sapiņķērējušās Ziemassvētku lampiņas
Sapiņķērējušās Ziemassvētku lampiņas

Egles iznešana

Pirms egles ietīšanas noteikti pārliecinies, ka statīvā nav ūdens. Ja ir, to vajadzētu ar kāda neliela trauka palīdzību izliet un statīvu izslaucīt, citādāk ūdens izlīs uz grīdas.

Pēc tam egli papurini, lai skujas sabirst uz apakšā paklātajiem dvieļiem.

Lai egli būtu vieglāk iznest un nebūtu jāatdala egles zarus, to var ietīt lielā palagā. Jāņem vērā, ka tas visticamāk sasmērēsies, tāpēc izmanto tādu, kuru nav žēl. Egles ietīšanas process būs vieglāks, ja tajā piedalīsies 2 cilvēki – katrs atrodas savā egles pusē. Egli nogulda uz palaga, noņem statīvu un katrs paņem divus palaga stūrus un šādi egli nes vai velk ārā. Ja egle jānes diezgan tālu, tad vēlams to palagā ietīt līdz galam un nostiprināt ar virvi. Tā egli var ripināt vai nest.

Atceries, ka eglīti nevajadzētu vienkārši atstāt pie atkritumu konteinera, ja tas nav saskaņots ar mājas vai atkritumu apsaimniekotāju.

Grīdas tīrīšana

Mājas uzkopšana pēc Ziemassvētkiem noteikti ietver arī skuju satīrīšanu, kas visticamāk būs palikušas pēc eglītes iznešanas. Pirms putekļusūcēja izmantošanas, skujas noteikti jāsaslauka, jo pretējā gadījumā putekļusūcējs var tikt bojāts. Skuju saslaucīšanai izmanto jebkuru slotu, bet vislabāk noderēs gumijas birste, kādas bieži izmanto arī dzīvnieku spalvu saslaucīšanai no paklāja.

Skujām, ko neizdodas uzslaucīt, var uzkaisīt nedaudz dzeramo sodu. Tā pārklās skujas, un putekļusūcējam būs vieglāk tās uztvert.

Ja Tavās mājās ir paklājs, tad visticamāk pat pēc augstāk minēto padomu izmantošanas paklājā būs ieķērušās dažas skujas. Lai dabūtu tās laukā, aptin ap plaukstām santehnikas līmlenti (jeb, tā saukto, makgaivereni) ar lipīgo pusi uz āru un mēgini šādi uzlasīt skujas. Šim procesam var izmantot arī rullīšus spalvu noņemšanai no apģērba. Ja arī pēc šī procesa kāda skuja palikusi ieķērusies, vienīgais variants ir pincete. Lai cik garlaicīgs un kaitinošs process tas būtu, tā Tu varēsi izlasīt visas skujas līdz pēdējai.

Kādi ir Tavi triki mājas uzkopšanai pēc svētkiem?

Tevi varētu interesēt arī citi mūsu raksti: