Lampiņu drudzis

Mēs izmantojam daudz un dažādas dekorācijas Ziemassvētku sagaidīšanai. Bet vai esi pamanījis, ka vispopulārākais dekoru veids tomēr ir lampiņas?

Zaļas, zilas, rozā, baltas, kādas tad tik nav šīs lampiņas. Kādas lampiņas ir Tavā mājoklī? Hmm, varbūt, ka Tev nemaz nav lampiņu… Hehe, tas nekas. Šajā bloga daļā parunāsim par lampiņām, un varbūt tad Tev radīsies vēlme vilkt zābakus un čāpot tām pakaļ.

Tāpat kā daudzas Ziemassvētku tradīcijas, arī lampiņu tradīcija sākās ļoti sen – Vācijā. Pirmās lampiņas nemaz neizskatījās pēc lampiņām. Sākumā tika izmantotas svecītes, kuras tika piestiprinātas pie egles zariem ar spraudītēm vai kausētu vasku. Ar laiku visi sāka uztraukties par drošību un to, ka svecītes ātri izdeg, un bieži tika izraisīti ugunsgrēki.

Bet, ko darīt, ja es gribu gaismiņas arī ap savu māju vai varbūt pat ap mašīnu? Es taču nevaru piestiprināt sveci pie mājas jumta.

1880.gadā Tomass Edisons bija jau izgudrojis spuldzīti un meklēja veidu, kā reklamēt savu izgudrojumu. Varat 3 reizes minēt, ko viņš izdarīja. Viņš sakarināja spuldzītes virtenē apkārt savai laboratorijai. Vai uzminēji?

Vēlāk 1882. gadā viens no Edisona strādniekiem izdomāja, ka šis būtu labs veids, kā novērst ugunsgrēkus, kas izraisīti ar svecītēm eglēs. Tāpēc viņš sakarināja 80 sarkanas, baltas un zilas lampiņas apkārt Ziemassvētku eglei un piezvanīja vietējās avīzes redaktoriem, lai avīžnieki publicē viņa ģeniālo ideju. Mēs, protams, nevaram aizmirst, ka lampiņas bija dārgas un visi tās nevarēja atļauties. Bet veikali sniedza iespēju lampiņas īrēt, un tad prieks bija visiem.

Šī ideja izplatījās, un pavisam drīz 1895. gadā Baltajā namā parādījās eglītes ar lampiņu virtenēm. Visi sāka dekorēt gan eglītes, gan savu namu jumtus, durvis, logus un pat automašīnas. Sākās lampiņu drudzis.

Vai tagad esi pārliecināts, ka Tev vajag lampiņas, lai izgaismotu savu mājokli un parādītu visiem, ka neesi Grinčs, un, galvenais, gūt svētku sajūtu sev sirsniņā?

Vai zināji, ka?

  • Amerikā katru gadu pārdod aptuveni 150 000 000 lampiņu komplektus.
  • Pasaules lielākais Ziemassvētku lampiņu displejs sastāvēja no gandrīz 1 200 000 LED spuldzītēm.
  • Sandjego, turot Ziemassvētku lapiņas ilgāk par 2. februāri, ir jāmaksā 250 dolāru sods.
  • Ginesa rekords par visvairāk Ziemassvētku lampiņām uz viena privātīpašuma pieder Gay ģimenei no LaGrangeville, Ņujorkā. 2014. gadā viņi pavadīja divus mēnešus, dekorējot savu īpašumu ar 601736 lampiņām.

Informācijas avoti: