Kā sveces iestiprināt Adventes vainagā?

Līdz Pirmajai Adventei atlicis mazāk kā mēnesis, kas nozīmē, ka pavisam drīz jāsāk gatavot arī Adventes vainagu. Sveces ir neatņemama Adventes vainaga sastāvdaļa, un jau iepriekš rakstījām par to nozīmi. Bet jāņem vērā, ka tās rada arī ugunsbīstamību. Tāpēc ir svarīgi, lai tās vainagā tiktu iestiprinātas stabili un droši, un, protams, arī labi izskatītos.

Bildē redzamas divas sarkanas Adventes vainaga sveces
Adventes vainaga sveces

Adventes vainaga svečturi

Viens no populārākajiem (ja ne vispopulārākais) veids ir iegādāties tieši šim mērķim paredzētus svečturus. Visbiežāk šie svečturi ir ar speciālu adatu, ar kuras palīdzību tos iespraust vainagā. Bet arī šie svečturi mēdz atšķirties – pēc izmēra, dizaina un paredzētā mērķa.

Izvēloties šādus svečturus, ir jāizvērtē, kādas sveces un kādā vainagā vēlaties iestiprināt. Tievām un garām svecēm jāizmanto svečturus, kas tām ir paredzēti; citos tās var neturēties stabili. Lielām un resnām svecēm nav ieteicams izvēlēties svečturus ar šauru diametru. Tāpat jāizvērtē adatas garumu, lai tas stabili turētos vainagā. Bet neatkarīgi no svečtura modeļa un dizaina, drošības labad ir ieteicams to pie vainaga piestiprināt arī ar karsto līmi. Tā teikt, dubults neplīst.

Adventes vainags ar 4 tumši sarkanām svecēm, kas iestiprinātas vainagā ar speciāliem svečturiem, un sarkanām dekorācijām
Adventes vainags ar svečturiem

Citi svečturi

Ja rokdarbi ir Tava stiprā puse, ir variants, ko vari uztaisīt pats. Izmantojot koka ripiņas un nagliņas vari pats izgatavot līdzīga veida svečturus, kā veikalos nopērkamos. Šādi svečturi piedos savu akcentu vainagam, turklāt vari koka ripiņām izvēlēties tieši sev vēlamo diametru.

Adventes vainags ar sarkanām svecēm, kas iestiprinātas koka svečturos.
Adventes vainags ar koka svečturiem

Izmantojot šādu risinājumu ar koka ripiņām, uz tām vari likt arī sveces, kas iestrādātas stikla trauciņos. Tā tās stabili turēsies un stikla trauciņš samazinās risku sveces liesmiņai tikt līdz vainagam vai citiem priekšmetiem. Sveces stikla trauciņos noteikti var izmantot arī bez šīm koka ripiņām, bet tad noteikti jāizvēlas veids, kā tos stabili iestiprināt, lai trauciņš neapgāztos.

Zvaigznes formas Adventes kompozīcija, kurā iestiprinātas 4 sveces stikla traukos
Adventes kompozīcija ar svecēm stikla svečturos

Ir iespējams arī pasūtīt vai pat pašiem iegādāties dažādus interesantas formas svečturus, ko izmantot kā pamatni Adventes vainagam vai kompozīcijai. Viens no piemēriem ir bļodas forma metāla statīvs, kurā jau ir iestrādāti svečturi 4 svecēm.

Metāla svečturis, kurā iestiprinātas 4 sveces un egļu zari
Adventes kompozīcija ar metala svečturi

Pēdējā laikā ļoti populāri ir veidot netradicionālas Adventes kompozīcijas, kurās, iespējams, netiek izmantots vainags vai sveces netiek iestiprinātas vainagos. Ja vainags tiek izmantots, sveces var salikt atsevišķos svečturos vainaga vidū. Šādā gadījumā atliek vien izvēlēties gaumei un svecēm atbilstošus svečturus un par īpašu iestiprināšanu nav jāuztraucas. Līdzīgi var rīkoties, arī neizmantojot vainagu, bet no zariem vai citiem materiāliem izveidojot Adventes kompozīciju un sveces novietojot blakus. Tomēr, ja izvēlies šādu kompozīciju, bet sveces tomēr vēlies iestiprināt, jāņem vērā tie paši nosacījumi, kas Adventes vainagiem.

Adventes kompozīcija no egļu zariem ar 4 baltām svecēm un dekorācijām
Adventes kompozīcija ar svecēm

Ja esi izvēlējies veidot kompozīciju, nevis vainagu, kā svečturi vari izmantot arī, piemēram, koka pagali, kurā iestrādātas vietas svecēm.

Adventes kompozīcija, kurā kā svečturis izmantota bērza koka pagale, kurā iestrādātas sveces
Adventes kompozīcija ar koka pagali

Viens no vienkāršākajiem un ātrākajiem veidiem šādai kompozīcijai ir izvietot sveces uz šķīvja, kurā noskaņai papildus izvietots arī kāds egles zariņš un/vai citas dekorācijas.

Citi veidi, kā nostiprināt sveces Adventes vainagā

Viens no interesantākajiem veidiem ir vispār svečturus neizmantot. Ja vainagu taisi pats, Tev ir iespēja izvelēties ne tikai dizainu un dekorācijas, bet arī vainaga pamatni. Visbiežāk Adventes vainagiem tiek izmantotas salmu pamatnes, bet floristikas un rokdarbu veikalos pieejamas arī citu materiālu pamatnes, piemēram, putublasta vai, tā sauktās, floristikas oāzes. Pēdējās zināmā mērā ir ļoti pateicīgs materiāls, jo tas dod daudz tādu iespēju, ko nedod citu materiālu pamatnes.

Šādu materiālu var piesūcināt ar ūdeni, un vainaga veidošanā izmantot ne tikai mūžzaļo koku zarus, bet arī citus augus, kas parasti bez papildus mitruma ilgi neturētos. Bet šoreiz stāsts ir par svecēm. Tā kā oāze ir viegli griežama, šāda materiāla pamatnē uzreiz var izveidot caurumus atbilstoši paredzēto sveču izmēram (šajā gadījumā īsās un resnās sveces nebūs labākais risinājums). Attiecīgi pēc vainaga uzpīšanas nebūs nepieciešami svečturi, un sveces varēs iestiprināt pamatnē. Bet jāņem vērā, ka, izmantojot šo metodi, ļoti uzmanīgi jāseko līdzi sveces garumam un nedrīkst tai ļaut degt līdz galam. Brīdī, kad svece kļūs par īsu, tās liesma būs vienā līmenī ar zariem un dekorācijām, kas var aizdegties.

Adventes vainags, sveces un ugunsdrošība

Lai kāda veida Adventes vainags un sveces tiktu izvēlētas, jāņem vērā, ka runa ir par dzīvu liesmu, kas rada ugunsbīstamību. Ziemassvētku un visā ziemas laikā tā ir īpaši aktuāla problēma, pret kuru nedrīskt attiekties vieglprātīgi.

Dažas lietas, ko iesakām, dedzinot sveces Adventes vainagā (un ne tikai):

  • Pārliecināties, ka tās ir droši un stabili iestiprinātas Adventes vainagā.
  • Nekad neatstāt telpu (un kur nu vēl dzīvokli/māju), kurā deg svece(s) bez uzraudzības.
  • Nekad neatstāt degošas sveces vietās, kur tām brīvi var piekļūt mājdzīvnieki vai bērni (un vēl jo vairāk – telpā ar svecēm bez uzraudzības).
  • Adventes vainagu ar svecēm novietot vietā, kur tās nerada ugunbīstamību (nost no aizkariem, sausiem ziediem, tapetēm utt.).
  • Zem Adventes vainaga ieteicams novietot metāla vai cita nedegoša materiāla šķīvi vai paplāti.
  • Sveču nodzēšanai ieteicams izmantot speciālu “zvaniņu” (vāciņu), kas iestiprināts rokturī; sveces nevajadzētu nopūst (ne tikai ticējumu dēļ, bet arī ugunsdrošības nolūkos).
Adventes kompozīcija lielā traukā ar 4 svecēm, sūnām un dekorācijām
Adventes kompozīcija