Egļu zari – kur izmantot?

Lai gan mūsu ikdienas darbs pārsvarā saistās ar Ziemassvētkiem, mūsu piedāvājumā ir arī egļu zari, ko var izmantot gan Ziemassvētku laikā, gan arī citiem nolūkiem.

Esam apkopojuši dažādas tradicionālas un mazāk tradicionālas idejas svētkiem un ikdienai.

Egļu zari – izmantošana svētku laikā

  • Tradicionālākais zaru izmantošanas veids Ziemassvētku laikā, protams, ir Adventes vainaga veidošana. Lai gan arvien biežāk vainagu veidošanā tiek izmantoti citi materiāli, populārākais tomēr paliek egļu zari. Ja viss vainags nav no tiem veidots, tad kāds zariņš bieži tiek izmantots kā dekorācija. Adventes vainagiem kā izturīgākos noteikti iesakām Nobilis egļu zarus, bet arī Nordmann zari šim nolūkam labi derēs. Latvijas egļu zarus gan neiesakām, jo tie ir asi un mazāk noturīgi – skuja ātrāk sāks birt.
Adventes vainags no Nobilis egļu zariem ar sarkanām dekorācijām un baltām svecēm
Adventes vainags

 

  • Otrs populārākais izmantošanas veids noteikti ir citas Ziemassvētku dekorācijas, piemēram, zaru vītnes, kas rotā palodzi, kamīna dzegu vai citu virsmu. Līdzīgi kā vainagiem, arī šim nolūkam iesakām Nobilis zarus vai kā alternatīvu – Nordmann zarus.
  • Tie, kam nav pietiekami vietas vai kas nevēlas svētku eglīti, bieži izvēlas vāzē ielikt vienu vai vairākus egļu zarus. Ar vai bez dekorācijām, tas noteikti radīs svētku sajūtu. Ja runājam par zaru šķirnu, te nu tas ir gaumes jautājums. Izturīgākie joprojām būs Nobilis vai Nordmann zari, bet Latvijas egles skujai piemīt īpaša smarža un, iespējams, svētku sajūtai tā ir svarīgāka par ilgnoturību.

Egļu zari – izmantošana ikdienā

Ja runājam par idejām, kur egļu zarus izmantot ārpus svētkiem, lūk dažas idejas.

  • Viens no populārākājiem izmantošanas veidiem Latvijā ir rožu dobju vai citu salīgu augu dobju nosegšana. Zari pasargās no sniega segas svara, spēcīgās saules, lieka mitruma un sala atbilstoši konkrēta auga nepieciešamībām.
Apsarmojušas rožu lapas rudenī
Rozes salā

 

  • No egles zariem var taisīt arī pirts slotas, turklāt šādas slotiņas var siet visa gada garumā. Šādu praksi piekopuši arī senlatvieši ziemas laikā, uzņemot enerģijas devu un stiprinot imunitāti. Nevar nepieminēt ēteriskās eļļas, kas izdalās karstumā un rada ne tikai burvīgu aromātu, bet arī spēcina veselību. Te noteikti ieteiksim izmantot Latvijas egļu zarus, bet, iespējams, kāds zinošāks pitnieks zinās teikt arī par citu šķirņu egļu izmantošanu.
Pirts māja ziemā ar apsigušu jumtu
Pirts ziemā

 

  • Veselībai un skaistumam iesaka arī skuju vannas. Atbilstoši sagatavota vanna uzmundrina un padara ādu maigāku. Ieteicamas ir arī kāju skuju vannas.
  • Ir atrodamas arī dažādas receptes skuju tējai, skuju novārījumiem un dzērieniem. Šādiem dzērieniem tiek piedēvētas antibakteriālas īpašības, kā arī tās ir lielisks vitamīnu avots, īpaši ziemas laikā, kad vitamīniem pagāti produkti pieejami mazāk.
Krūze ar sniegpārsliņām, kurā ir karsts dzēriens, blakus krūzei ir egļu zari
Karstais skuju dzēriens

 

Varbūt Tev ir vēl kāda ideja, kur izmantot egļu zarus?