Adventes kalendārs

Mūsdienās jau gandrīz visiem ir zināms Adventes kalendārs, ar kura palīdzību daudzās ģimenēs skaita laiku no 1. Adventes vai 1.decembra līdz pat Ziemassvētkiem. Bet vai Tu zini, kā un kur radusies šī paraža un kalendārs ar pārsteiguma lodziņiem?

Adventes laiks ir 4 nedēļas garš periods pirms Ziemassvētkiem, kas ietver sevī 4 Adventes svētdienas. Pirmā Advente parasti iekrīt laikā starp 27.novembri un 03.decembri.

Nav precīzi zināms, kad Adventi sāka svinēt, bet pirmsākumi meklējami meklējami ne vēlāk kā 567.gadā, kad mūkiem decembra laikā tika likts gavēt, gaidot Ziemassvētkus. Lai gan tiek aplēsts, ka patiesībā Adventes laiks tika svinēts jau agrāk – no 4.gadsimta.

Ir dažādas paražas, kā tiek skaitīts laiks līdz Ziemassvētkiem, tai skaitā sveču aizdegšana Adventes svētdienās, bet tikpat populārs, ja ne populārāks, pasaulē ir arī Adventes kalendārs.

Tradicionālais Adventes kalendārs ir veidots no plāna, apdrukāta kartona ar 24 vai 25 lodziņiem katrai decembra dienai līdz Ziemassvētkiem. Kalendāra dienas precīzi nesakrīt ar Adventes laiku (izņemot, ja 1.Advente iekrīt 1.decembrī). Katrā decembra dienā tiek atvērts viens lodziņš, kurā slēpjas Ziemassvētku bilde vai citreiz – dāvaniņa, piemēram, šokolāde.

Šokolādes konfektes kartona kastē, katrai konfektei virsū ir datums no 1. līdz 24.
Adventes kalendārs – šokolādes konfektes

 

Adventes kalendāra vēsture

19.gadsimtā vācu protestanti Ziemassvētkus gaidīja, uz durvīm uzvelkot 24 krīta līnijas, un katrā decembra dienā nodzēsa vienu līniju. Arī viņu Adventes vainagā bija 24 sveces – pa vienai tika aizdedzināts katru dienu (bet par to jau rakstījām iepriekš, stāstot par Adventes vainaga vēsturi).

Papīra kalendāri pirmoreiz kļuva populāri 20.gadsimta sākumā, lai gan cilvēki paši tādus izgatavoja jau no 19.gs. vidus. Joprojām nav noteikts, kur un kad tieši tika vairumā izgatavoti pirmie Adventes kalendāri, bet ir zināms, ka tas bija 20.gadsimta pirmajā dekādē. Popularākais un slavenākais pirmo drukāto Adventes kalnedāru veidotājs bija vācu iespiedējs Gerhards Langs. Viņa pirmie kalendāri sastāvēja no divām lapām – “aizmugure” no kartona ar iespiestiem skaitļiem no 1 līdz 24 un atsevišķa lapa ar bildēm, kuras katru dienu varēja izgriezt un uzlīmēt uz katra datuma. Minēts, ka viņš esot iedvesmojies no savas mātes, kas viņam bija izgatavojusi līdzīga veida kalendāru.

Pirmie kalendāri ar lodziņiem tika izgatavoti 1920-ajos gados.

Otrā Pasaules kara laikā Adventes kalendāru druka apstājās kartona trūkuma dēļ, bet drīz pēc tam atsākās, bet jau ar jaunu komerciālo kalendāro ražošanas līderi – Ričardu Selmeru.

Sākotnēji Adventes kalendāros tika izmantotas bildes no Ziemassvētku stāsta vai citām ziemas ainavām, piemēram, ar sniegavīriem, sarkankrūtīšiem u.tml. Bet mūsdienās kalendāru tematikas ir daudz plašākas – ar rotaļlietām, Ziemassvētku vecīti, multfilmu varoņiem, sporta klubiem, dažādu uzņēmumu zīmoliem u.c.

Pirmais kalendārs ar šokolādi lodziņos tika izgatavots 1958.gadā, bet savu popularitāti tie guva tikai, sākot ar 1980-ajiem gadiem.

Adventes kalendārs mūsdienās

Mūsdienās pieejami ne tikai kalendāri ar šokolādi, bet arī ar dažādiem skaistumkopšanas produktiem, alkoholu, rotaļlietām u.c. Ir pieejami pat mājdzīvniekiem paredzēti Adventes kalendāri, kur katru dienu saimnieka mīlulis tiek pie kāda īpaša garduma. Vēl viens interesants piemērs ir Lego kalendārs, kur katrā datumā ir paslēpta kāda figūriņa vai elements.

Pasaulē lielākais Adventes kalendārs 2007.gadā tika izgatavots Lielbritānijā, Londonā, St.Pancras stacijā. Kalendārs bija 71m augsts un 23m plats, un ar to tika atzīmēta stacijas atjaunošana. Visdārgākais Adventes kalendārs tika izgatavots 2010.gadā Beļģijā. Juvilieru izgatavotais kalendārs sastāvēja no 24 stikla caurulēm ar dimantiem un sudrabu. Kalendāra vērtība bija 2.5 miljoni eiro.

Eiropā (piemēram, Vācijā) tradicionālā Adventes kalendāra vietā dažkārt tiek izmantoti 24 sainīši (kastītes, zeķes u.tml.), kas sasieti virtenē vai novietoti uz kādas virsmas. Katrs sainītis paredzēts konkrētam datumam, un tajā ir neliela dāvaniņa.

Virtenē sasieti sainīši, zeķes ar dāvanām kā netradicionāls Adventes kalendārs
Netradicionāls Adventes kalendārs

Kopš 2008.gada The Atlantic publicē Adventes kalendāru, kurā katru dienu redzamas bildes no Habla kosmiskā teleskopa.

Adventes kalendārs Latvijā

Interesanti, ka jau labu laiku šis kalendārs svin uzvaras gājienu arī Latvijā. Katru gadu veikalos ir iespējams iegādāties dažādu tematiku kalendārus bērniem, kā arī pieaugušajiem (piemēram, ar kosmētikas un ķermeņa kopšanas produktiem). Bet īpaši ģimenēs ar bērniem bieži netiek izmantots tradicionālais, nopērkamais kalendārs, bet gan izmantotas Ziemassvētku zeķes, kurās katru dienu “rūķītis” atnes kādu dāvaniņu – par labu uzvedību, labām sekmēm u.tml. Kādā no tuvākajiem ierakstiem noteikti apskatīsim tuvāk arī šo tēmu – kur radusies Ziemassvētku zeķes tradīcija.

Virtenē sastiprinātas Ziemassvētku zeķes ar datumiem, kas izmantotas kā Adventes kalendārs
Adventes kalendārs – Ziemassvētku zeķes

 

Bet pagaidām pastāsti – vai Tu skaiti laiku līdz Ziemassvētkiem?

Informācijas avots – whychristmas.com, mentalfloss.com